Informacje > Badania w ramach projektu "Morsowanie to pasja i zdrowie"

Badania w ramach projektu "Morsowanie to pasja i zdrowie"

W ramach projektu "Morsowanie to pasja i zdrowie" dofinansowanego ze środków Ministra Edukacji i Nauki będącego częścią programu "Nauka dla Społeczeństwa II" uczestnikom grupy badanej, „Morsom” z Krakowskiego Klubu Morsów Kaloryfer (n=30, podział na n=15 kobiet i n=15 mężczyzn ) pobrano krew na czczo przez wykwalifikowaną pielęgniarkę na początku sezonu morsowego 2023/24 w listopadzie. Również, w tym samym czasie pobrano krew od kobiet (n=15) i mężczyzn (n=15) wchodzących w skład grupy kontrolnej (niemorsującej i bez braku realizowanego programu treningowego). W Pracowni Fizjologii Krwi należącej do Centralnego Laboratorium Naukowo - Badawczego - AWF Kraków wykonano podstawowe badania:

  • morfologia krwi (ocena układu czerwonokrwinkowego,układu białokrwinkowego oraz układu płytkotwórczego w analizatorzez ABX Micros 60 (Horiba Medical). Do wskaźników morfologii krwi, które zostaną oznaczone należą: liczba krwinek czerwonych (RBC), hemoglobina (HGB), hematokryt (HCT), średnia obętość krwinki czerwonej (MCV), średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej (MCHC), średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej (MCH), granulocyty, limfocyty, monocyty, płytki krwi (PLT).
  • reologia krwi: odkształcalność i agregacja krwinek czerwonych, lepkość osocza krwi i fibrynogen. Odkształcalność krwinek czerwonych oznaczono w analizatorze Lorrca® Maxsis osmoscan (Lorrca®) (RR Mechatronics, The Netherlands) a wyniki wyrażono indeksem elongacji i agregacji. Pomiar lepkości osocza krwi wykonano w wiskozymetrze cyfrowym AMETEK Brookfield (Brookfield USA). Oznaczenia fibrynogenu wykonano w koagulometrze Chrom-7 (BIO-KSEL).