Jesteś tutaj

Wielka prośba do was o oddanie krwi.

Rzecz jest taka. A mianowicie, mój tato będzie przechodził operację w szpitalu w Końskich. Do operacji będzie potrzebne zabezpieczenie 6 jednostek krwi. I szpital poprosił, żeby tyle oddać.  Z rodziny uzbieraliśmy 4 dawców i potrzeba nam jeszcze dwóch ochotników:):):) Byłbym niemiernie wdzięczny za pomoc. Ja wybieram się jutro do centrum krwiodawstwa (uwaga! rejestruje tylko do 13.00). Chętnych proszę o kontakt.

PS. Przy oddawaniu krwi konieczna jest adnotacja, że krew oddajemy dla Stanisława Przybyszewskiego, Szpital Końskie!

 

Pozdrawiam

 

H. :)

Fora: 
Obrazek użytkownika kejor

Napisz gdzie i do której trzeba być oraz jakie wymagania są przy oddawaniu krwi, dawno tego nie robiłem. Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika hubertp29

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

  • dowód osobisty,
  • legitymację studencką,
  • prawo jazdy,
  • paszport,
  • dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciąg 24 godzin przed oddaniem krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariuszdla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Kto nie może oddać krwi?

Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Krwi nie pobiera się od narkomanów, od osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, szczególnie znanymi od niedawna.

Dawcami krwi nie powinni być osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej.

Dyskwalifikacją stałą objęci są kandydaci z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, skłonnością do patologicznych krwawień, z nawracającymi omdleniami i napadami drgawkowymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tropikalnymi, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową.

Nie kwalifikują się na krwiodawców osoby leczone ludzkim hormonem wzrostu, po przeszczepie rogówki, posiadające w rodzinie chorego na chorobę Creutzfeldta-Jakoba oraz przebywające powyżej pół roku w latach 01.01.1980 - 31.12.1996 w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Dyskwalifikacją czasową obejmuję się między innymi osoby, które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną, po szczepieniach ochronnych, w ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki, po leczeniu stomatologicznym.

Nie można oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym.
Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

Obrazek użytkownika bart

to ja jeszcze dodam wzór ankiety, którą wypełniają na miejscu kandydaci na dawców: http://www.rckik.krakow.pl/site_media/assets/files/2010/12/22/k_osobowy.pdf

Obrazek użytkownika hubertp29

w Krakowie przy ulicy Rzeźniczej 11
niedaleko Galerii Kazimierz 

Obrazek użytkownika hubertp29

Pierwszy chętny już się zgłosił. Spotykamy się jutro o godzinie 11.30 na ul. Rzeźniczej 11 pod centrum krwiodawstwa.  :) Kto nie może jutro, niech da mi znać.

 

Obrazek użytkownika tramp

Jutro nie mogę.

Najwcześniej przyszły tydzień....

Obrazek użytkownika Iwanow

Ja się postaram z jawić a czy grupa krwi jest ważna.?

Obrazek użytkownika hubertp29

Wielkie wielkie dzięki Robertowi i Danusi za oddanie krwi. Dziękuję też Maćkowi i Jarkowi za dobre chęci. Uzbieraliśmy 6 jednostek, czyli tyle ile poprosił szpital. Także już nie musicie oddawać, no chyba, że bardzo chcecie.

Operacja taty udała się.

:)

 

PS. Rozmawiałem z lekarką. która mnie badała i dowiedziałem się, że teraz generalnie mają bardzo dużo krwi. Najgorzej jest w lipcu i sierpniu, wtedy dużo jest wypadków, a mało oddających krew. Tak dzisiaj rozmawialiśmy, można by w tym właśnie okresie jakąś klubową akcję krwiodawczą zrobić. Trzeba by z dziesięć co najmniej osób zebrać i koniecznie zawiadomić media. Zrobilibyśmy trochę szumu. Co wy na to?

Obrazek użytkownika tramp

Pomysł nie głupi

Obrazek użytkownika hubertp29

Tyle, że centrum krwiodawstwa czynne jest tylko od poniedziałku do piątku, także jeśli się zdecydujemy, to trzeba wszystko ustalić z dużym wyprzedzeniem. Ludzie muszą sobie grafiki poukładać. Etc.

Obrazek użytkownika bart

popieram pomysł i również chętnie wziąłbym udział w wspólnej akcji.

 

A co do planowania z wyprzedzeniem, to również jest to ważne dla osób, które i tak w miarę regularnie oddają krew/płytki. Czyli żeby mogły sobie odpowiednio wcześniej zaplanować poprzedzającą donację (tj. w przypadku krwi: mężczyźni min. 2 m-ce, kobiety 3 m-ce przed akcją "kaloryferową").

Obrazek użytkownika czardasz

Cała przyjemność po naszej stronie  Fajnie, że mogliśmy pomóc. Było to moje pierwsze spuszczanie  krwi, całkiem ciekawe doznanie

Obrazek użytkownika małgosia

Nasi klubowicze w kazdych okolicznosciach,miejscu i czasie nie zawiodą.BRAWA.

Obrazek użytkownika kejor

Ja również popieram "Kaloryferową" akcję, przydałby się ktoś chętny z doświadczeniem w oddawaniu do organizacji

Obrazek użytkownika jarek

a i ja popieram!jesli mozemy pomoc choc jednej osobie to warto...!!

Obrazek użytkownika presekula

Fajnie ze mozna liczyc na klubowiczow! Zdrowia dla taty!

Obrazek użytkownika hubertp29

22 lub 29 lipiec, albo 5 lub 12 sierpień.

Obrazek użytkownika jasiek77

Joł,

Ja to jak zwykle na czasie. Dopiero teraz się skapnąłem, że taka akcja była. W sumie dobrze, że jest już ok. Zresztą oddawałem krew 1 kwietnia, więc i tak bym się nie załapał, bo można co 2 miesiące. Ale na letnią akcję z chęcią się podłączę.

Obrazek użytkownika hubertp29

Tylko koniecznie trzeba datę ustalić!!!

Danusia. Kiedy tobie pasuje?

Obrazek użytkownika tramp

11go w środę około 13-14 na rzeźniczej z kumplem idę oddać trochę juhy

jak ktoś jest chętny zapraszam

 

w inne dni mi nie pasuje